December - rekapitulácia a stíšenie

04.12.2018

December je čas adventu, príprav na Vianoce a koniec roka. Zo všetkých strán na nás útočia reklamy - čo všetko treba urobiť a nakúpiť, aby rodina bola spokojná a Vianoce dokonalé. A my podvedome upadáme do zúfalého kolotoča leštenia, dekorovania, pečenia a zháňania. Nervozita a vyčerpanie stúpajú a vo výsledku neznášame Vianoce, pretože sa nám zdá, že sú to ubohé sviatky konzumu, kedy musíme uspokojiť snáď každého v našom príbuzenstve a tešíme sa až to šialenstvo skončí a konečne si oddýchneme na novoročnej dovolenke. Alebo?

zdroj pixabay
zdroj pixabay

Môže byť advent pokojný?

Jasné, že môže. Aj ja som sa kedysi naháňala aby boli sviatky dokonalé - t.j. superupratané s obrovským množstvom vianočného pečiva a dokonalým načasovaním do posledného detailu. Dnes už to však vnímam inak. Vypínam televízor a rádio a snažím sa ponoriť viac do seba a vnímať tú tichú radosť tohto obdobia. Ani trochu to neznamená, že zruším Vianoce alebo vysvetlím príbuzenstvu, že bez výzdoby a darčekov sú aj tak krajšie.

Ako sa teda stíšiť a prežiť pokojné Vianoce?

Zatiaľ sa mi darí môj adventný plán viac menej plniť: 

  • Dobre si dopredu rozmyslím, čo by komu urobilo radosť. Darčeky pokojne objednám  začiatkom mesiaca cez internet. Pri každej objednávke sa teším, že tento rok bol natoľko úspešný, že si ju môžem dovoliť.
  • Návštevu vianočných trhov som využila na nákup adventného venca a chýbajúcich dekorácií. Zároveň sme sa stretli s priateľmi a rodinou a fakt sme si to užili.
  • Tým, že nebehám po obchodoch a v záhrade už nie je toľko práce, môžem sa častejšie venovať triedeniu a upratovaniu. Púšťam si obľúbenú hudbu a s vďačnosťou si uvedomujem, aký mám skvelý domov. Nestresujem sa, koľko stihnem, toľko bude upratané. 
  • Pri upratovaní netreba veľa rozmýšľať a tak mám čas na rekapituláciu uplynulého roka. Oceňujem sama seba za úspechy, aj za to, ako sa mi podarilo prežiť neúspechy.
  • Večery si užívam pri krbe s knihou a pohárom vína.
  • Urobím si plán, aké potraviny kedy a kde nakúpiť.
  • Posledný týždeň pečiem. Niekedy sama a niekedy s deťmi. Teším sa z každoročných osvedčených receptov, bez ktorých by Vianoce neboli úplné. Každoročne skúšam niečo nové, lebo mám rada výzvy.
  • Vianočný strom ozdobujeme spoločne na štedrý deň. Je to súčasť našich rituálov.
  • Teším sa na každoročné puzzle, spoločenské hry a prechádzky.

Tipy na december: Buď vďačná za každý nákup, ktorý môžeš urobiť a každý kút, ktorý môžeš upratať. Nie je to samozrejmosť. 

Urob si akčný plán - nebudeš sa stresovať, že niečo zabudneš. 

PS: Ak túžiš po zmenách vo svojom živote, pridaj sa do programu Radosť do života.