Existuje skutočná realita?

06.02.2018

Keď boli moje deti malé, nosil im na Vianoce darčeky Ježiško. V predškolskom veku pochopiteľne Vianoce preberali s kamarátmi v škôlke. A tak prišli na rad otázky, ako to s tým Ježiškom vlastne je.

Moja odpoveď vždy bola: "Ak veríš, že Ti darčeky nosí Ježiško, tak Ti ich nosí. Ak nie, tak ich musia kúpiť rodičia." Chvíľu si s tým lámali hlavu, ale pochopiteľne rýchlo odhalili skutočnosť. (Ale keďže sú skvelé, tak aby mi urobili radosť, ešte v pätnástich písali list Ježiškovi a dávali ho na okno. )

Čo sa zmenilo, keď prestali veriť? V praxi nič, všetko bolo tak, ako predtým. Len pre nich Vianoce prestali byť obdobím zázrakov a stali sa jednoduchým "zišlo by sa mi toto".

O čom to celé je? Máme si čosi nahovárať, aby sme boli šťastní?

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Vôbec nie. Chcela som tým len naznačiť, že naša súkromná realita je to, v čo veríme. Ak budem veriť, že ma partner podvádza, tak môže robiť čokoľvek a na mojej viere to nezmení nič. Partneri žiarlivcov určite dobre poznajú.

Naše vnímanie sveta je selektívne. Pretože nedokážeme spracovať toľko informácií, koľko sme schopní prijať, náš mozog vyberá len to, čo je pre nás dôležité. To však môže byť (a aj je) pre každého čosi iné. Čo považujem za dôležité, záleží od môjho vnímania sveta a od toho, čo očakávam.

Napríklad, povedzme, že mám v hlave utkvelú predstavu, že všetci susedia sú otravní. Ak je toto môj životný postoj, tak si všimnem každú drobnosť, ktorá sa v susedstve udeje. V mojom rozpoložení ju budem pochopiteľne považovať za vyrušujúcu a toto bude naďalej prehlbovať môj názor - moje vnímanie reality.

Alebo si kúpim oranžové auto, pretože sa chcem odlíšiť a mám pocit, že také skoro nik nemá. Zameriam sa na to a zrazu môžem mať pocit, že po cestách jazdia takmer samé oranžové autá.

Myslím si teda, že svoju osobnú realitu si vyberáme sami svojimi predstavami, túžbami a presvedčeniami. Veď to poznáte - je pohár poloplný alebo poloprázdny?

Preto si svoje presvedčenia vyberajte zodpovedne. A ak sa Vám nepáčia, tak ich zmeňte.