Sebaláska

17.01.2018

Učili nás, že milovať máme len tých druhých. Máme sa pre nich obetovať, slúžiť, zabudnúť na seba.

Tiež ste to skúsili? Zažili ste tú frustráciu: "Ja sa tak obetujem, starám a oni si to ani nevšimnú"? Pokračuje vyčerpanosť, nespokojnosť, sklamanie. Tak ako to teda je?

Pri rozmýšľaní o tejto téme som si pozrela, čo píše slovenská wikipédia:

Narcizmus alebo sebaláska i samoľúbosť je patologický stav charakterizovaný nadmerným záujmom o vlastnú osobu; nazvaný podľa Narcisa.


Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Uf! Keď sa týmto názorom riadi naša spoločnosť, nemôžeme sa čudovať, že polovica národa je nahnevaná a druhá nespokojná.

Skúšali ste niekedy podarovať niekomu blízkemu niečo, čo nemáte?

Teraz vážne dúfam, že Vám napadla myšlienka: "Ako môžem podarovať niečo, čo nemám?"

Netuším!

Úprimne netuším, kto prišiel prvý s tou myšlienkou, že milovať seba je patologický stav, že je to niečo čudné, zvrátené. Tento názor musí pochádzať z nepochopenia toho nádherného slova sebaláska (Väčšina problémov pochádza z nepochopenia)

Tak poďme na to, zamyslite sa. Pováľajte to slovo na jazyku, nechajte ho pôsobiť vo svojom vnútri a dovoľte si precítiť jeho význam. Povedzte si to nahlas: seba-láska. Spomeňte si pri tom na tak často omieľané Ježišove slová: "Miluj blížneho ako seba samého" Ešte raz:.....ako seba samého.

Teraz to niekomu môže pripomínať obhajobu kapitalisticko-konzumného svetonázoru: Najprv som ja, potom ja, potom dlho dlho nič a potom tí ostatní.

Ibaže....zasa vedľa!

Sebaláska nemá nič spoločné so sobeckosťou a sebestrednosťou.

Sebaláska znamená, že prijímam seba samu, takú aká som. Milovať seba, znamená prijímať zodpovednosť za svoj vlastný život, rast a šťastie.

V okamžiku, keď milujeme samých seba, sme plní lásky a máme jej dosť na rozdávanie pre každého, kto ju potrebuje. Strácame potrebu sa porovnávať a uisťovať, ale dokážeme chápať seba bez predsudkov a tým aj druhých. Zrazu prichádza, názory druhých už nezraňujú ale dokážeme porozumieť ich bolesti.

A nakoniec, všetci sme jedným. A cez lásku k sebe dochádza k hlbokému pochopeniu a precíteniu tejto univerzálnej pravdy.