Úcta k učiteľom

29.03.2018

Nedávno som si uvedomila, že takmer žiadne myšlienky nepochádzajú odomňa. Prevzala som ich v priebehu svojho života od ľudí, ktorí ma sprevádzali i od ľudí, ktorých som náhodne stretla. Týmto chcem vyjadriť úctu a vďaku tým, čo ma najviac ovplyvnili.

Prvými učiteľmi boli moji rodičia a starí rodičia. Ukázali mi, ako to v tomto svete chodí a vypravili ma do života a za to im ďakujem.

Foto: Miriam Stanková
Foto: Miriam Stanková

Neskôr sa k nim pridali učiteľky v škôlke a v základnej škole, ich mená ani tváre si už nepamätám a napriek tomu mnohé ich myšlienky vo mne žijú ďalej. Vôbec nezáleží na tom, že si ich neuvedomujem. 

V tomto období ma mnohému naučili moji spolužiaci, kamaráti a súrodenci. Väčšina z nich sa mi vytratila zo života, len zopár skalných ma sprevádza naďalej. Stále si navzájom kafreme do života a je to parádne. 

Na strednej škole ma pán učiteľ Milan Maxián ovplyvnil natoľko, že si ho doteraz vážim, aj keď neskôr vyplávali na povrch nejaké nepekné skutočnosti. Pre mňa však bol vždy Učiteľ. 

Z vysokej školy mi najviac utkvel v pamäti doc. RNDr. Valent Zaťko, CSc. Bol pre nás nielen učiteľom matematiky, ale aj starším priateľom. Na škole bolo tých Učiteľov omnoho viac, ale ja nemám pamäť na mená a v tom období bol pre mňa ostatný život zrejme dôležitejší.

Môj manžel a moje deti sú mojimi najväčšími hviezdami na učiteľskom nebi. Môj manžel je so mnou denno denne väčšinu môjho života a naozaj mi nedovolí zakrnieť.

Neskôr som vyštudovala homeopatiu pod vedením MUDr. Vladimíra Petrociho a vďaka nemu som sa mohla učiť priamo od mnohých svetových homeopatov, napr. od Jana Scholtena, Luisa Kleina, Michail Yakir a ďalších. Ale najviac ma ovplyvnili bratia Sehgalovci. Doktor Yogesh Sehgal je mojím učiteľom doteraz.

Poďakovať sa chcem aj Kristiánovi Beňovi, ktorý dokázal jasne osvetliť mnohé súvislosti.

A veľké ďakujem patrí Katke Hojovej a vtedy ešte "jej" Amazonkám, ktoré stáli pri zrode tohoto projektu. 

Viem, že ma ovplyvnila každá kniha z tých stoviek, ktoré som čítala a každý film, ktorý som videla. Niekde tam hlboko vo mne sú všetky uložené. A podobne ma ovplyvnil každý človek, ktorého som stretla, či si ho vedome pamätám alebo nie. 

Uvedomujem si, že tento článok znie ako reč za oskara a chápem, že v súvislosti s ostatnými môže vyzerať prinajmenšom čudne. Ja som ho však potrebovala napísať. Potrebovala som vyjadriť vďačnosť a úctu k ľuďom, ktorí ma formovali. A myslím, že toto potrebuje každý z nás. Kým nebudeme mať úctu k svojim učiteľom, nedokážeme si vážiť ani seba samých.