Zdravé a harmonické telo

17.01.2018

Medzi ľuďmi, ktorí sa začnú zaoberať duchovnom, sa často stáva, že telo je považované za niečo, nepodstatné, obmedzujúce a v niektorých náboženstvách dokonca za niečo zavrhnutiahodné. Pre mňa je však otázka tela a vzťahu k nemu mimoriadne dôležitá práve pre zachovanie vnútornej rovnováhy a komplexného zdravia. 

Telo je dar

Áno, aj to Vaše.

Aj keď nie je také štíhle ako má modelka v časopise, aj keď Vám nefunguje trávenie podľa Vašich predstáv, aj keď ste nižší ako bežný priemer, aj keď... Doplňte si sami, verím, že v tom máte prax.

Telo je dar, ktorý sme dostali, aby sme mohli žiť život na tomto svete. Dostali sme ho zdarma, nijak sme sa nemuseli usilovať ani si ho zaslúžiť. Je dokonalé, s absolútnou presnosťou vybrané pre tento život. S jeho pomocou vnímame fyzický pohyb, cítime slnečné lúče, vánok i pohladenie a môžeme to pohladenie aj vrátiť. Vďaka nemú si vychutnávame rôzne chute, cítime vône kvetín, úžasného jedla i blízkej osoby. Aj vďaka nemu žijeme tento život taký ako je.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Zdravé telo

V každodennej rutine človek zabúda cítiť, zabúda sa kochať a zabúda si uvedomovať svoje pocity. A ony otupievajú. Postupne potrebuje stále intenzívnejšie chute, vône i zážitky, lebo až tie dokážu prebudiť jeho zmysly a vrátiť mu pocit, že žije. A tak sa v živote ženieme až na doraz a zabúdame dopĺňať potrebnú energiu. 

Vráťme sa späť.

Venujte svojmu telu pozornosť akú si zaslúži. Začnite si všímať jeho signály. Naučte sa rozpoznávať, čo potrebuje k svojmu dokonalému fungovaniu. Začnite ho znova používať.

Pohyb

Namiesto televíznych správ choďte na prechádzku, kráčajte rýchlo, rozhýbte telo, dýchajte zhlboka a všímajte si oblohu, ako sa každý deň mení. Všimnite si vietor na koži, kvapky dažďa na tvári alebo teplo slnka na odhalených ramenách. Sústreďte sa na zvuky okolia, ktoré ste si nikdy neuvedomili a usmejte sa na ľudí, čo sa ponáhľajú aby stihli všetko, čo si naplánovali.

Začnite cvičiť jógu, tancujte alebo čokoľvek čo Vás baví. A vždy sa sústreďte na vnímanie svojho tela

Zdravá strava.

Vychutnávajte jedlo, objavte všetky chute zeleninovej polievky, vôňu šťavnatého jablka. Uvedomte si, čo všetko v rýchlosti nahádžete do svojho tela aj keď to len vzdialene pripomína potraviny. Verím, že akonáhle sa človek naučí vnímať telo a začne si ho vážiť, tak už nedokáže jesť rôzne trvanlivé produkty chemického priemyslu.

Vďačnosť

A najmä buďte vďační. Vďační za telo, vďační za jedlo, vďační za....(doplňte sami). Ak sa Vám zdá, že neviete nájsť nič, za čo by ste vedeli byť úprimne vďační, pozrite si toto video

Dokonalé telo

Ak svoje telo spoznáte, uvedomíte si, že je dokonalé. Dokonalé vo svojej vyváženosti aj regenerácii. Všimnite si ako si poradí s poranením, či vírusmi alebo baktériami. A ženské telo je také úžasné, že v ňom môže dozrieť nové dokonalé telo, ktoré sa vyvíja a rastie.

Telo po pôrode

Preto si vážte telo po pôrode. Starajte sa oň s rovnakou láskou s akou sa zvykneme starať o nového človiečika. Šestonedelie venujte teda sebe a bábatku. Všetko ostatné môže počkať.

Vnímaj svoje telo

Vnímanie tela nie je dôležité len pre rozoznávanie jeho potrieb. Je v tom ďaleko viac. Keď sa naozaj naučíte vnímať telo, keď začnete rozpoznávať svoje pocity a emócie, prestanú mať nad Vami moc. Získate slobodu v rozhodovaní a voľnosť v konaní.